Powrót do FAQ


Travel bugs

1. Informacje ogólne

Mówiąc prosto, Groundspead Travel Bug jest oznaczeniem możliwym do monitorowania (śledzenia), które przypinasz do jakiegoś przedmiotu. Dzięki temu możesz ten przedmiot śledzić za pomocą Geocaching.com. Przedmiot staje się wędrowcem, przenoszonym ze skrytki do skrytki (lub od osoby do osoby), a Ty możesz na bieżąco śledzić jego trasę.

Co robią Travel Bugi?

Właściciel może wyznaczyć Travel Bugowi dowolny cel, jaki mu przyjdzie do głowy. Może go również nie określać. Zabawą związaną z Travel Bugami jest wymyślanie nowych celów, które mają osiągnąć. Może to być np. dotarcie do określonego kraju, wizyta w kolejnych 10 państwach, itp.

Jak działają Travel Bugi?

Każdy Travel Bug posiada wypisany na sobie indywidualny numer ewidencyjny. Numer ten jest wykorzystywany jako dowód, że dany użytkownik rzeczywiście znalazł przedmiot, pozwala także na znalezienie w serwisie osobistej strony danego Travel Buga.

Travel Bugi są śledzone dzięki pomocy użytkowników, którzy na stronie internetowej „zabierają” je ze skrzynek lub otrzymują od innych użytkowników. Założenie jest takie, że podejmując oraz zostawiając Travel Buga na stronie internetowej zapisujesz jego rzeczywiste przygody w terenie. Każdy Travel Bug ma swój osobisty „dziennik”, gdzie notowane są jego ruchy.

Co zrobić, jeśli znalazłem Travel Buga?

Nie wpadaj w panikę! Pierwszy krok już wykonałeś, odwiedzając niniejszą stronę, gdzie możesz załogować, że go znalazłeś. Mamy też stronę „jak to zrobić”, która bardziej szczegółowo wyjaśnia jak zabierać i zostawiać Travel Bugi.

Myślę, że znalazłem Travel Buga, ale nie było przy nim tabliczki. Czy to jest Travel Bug?

Prawdopodobnie nie. Niektórzy stworzyli własne systemy śledzenia przedmiotów. Jeżeli przedmiot nie ma numeru identyfikacyjnego, nie jest on śledzony przez Geocaching.com. Zwykle (poza wyjątkiem niektórych geocoinów (geomonet? geożetonów?) powinieneś też widzieć logo przedstawiające Travel Buga stylizowanego w postaci kodu paskowego, co wskazuje że przedmiot jest Travel Bugiem.

Czy śledzicie też Geocoins?

Tak, śledzimy szerokie spektrum Geocons. Zajrzyj do sekcji Geocoin aby zasięgnąć więcej informacji.

Czy istnieje jakaś etykieta dotycząca Travel Bugów?

Użyj Złotej Zasady, gdy trafisz na Travel Buga. Większość właścicieli chciałoby, aby ich Travel Bugi dużo podróżowały, staraj się więc nie przetrzymywać ich zbyt długo. Jeżeli planujesz zatrzymać Travel Buga na dłużej niż 2 tygodnie, powiadom o tym mailowo jego właściciela.

Jak mogę otrzymać Travel Buga?

Zamówienia z USA: Zajrzyj do Sklepu Groundspeak aby kupić Travel Buga w cenie 5.99 USD za sztukę z możliwością zniżki przy zakupie 4 lub więcej.

Zamówienia międzynarodowe: Niestety, nie sprzedajemy bezpośrednio do klientów spoza USA. Dysponujemy jednak rosnącą liczbą partnerów zagranicznych, którzy z radością przyjmą Twoje zamówienie. Zobacz naszą najbardziej aktualną listę partnerów na stronie internetowej Sklepu Groundspeak.

2. Pytania właścicieli

Otrzymałem swoje(go) Travel Buga/i. Co powinienem dalej zrobić?

W pierwszej kolejności musisz uaktywnić każdego z posiadanych Travel Bugów. Odwiedź asystenta aktywacji Travel Bugów by uaktywnić nowe Travel Bugi. Kiedy to zrobisz, będziesz mógł zacząć wkładać je do geocache'y.

Gdzie znajdę swój kod aktywacji?

Kod jest umieszczony na opakowaniu fabrycznym każdego z Travel Bugów.

Mój kod aktywacyjny zniknął/został skradziony/pogryziony przez psa. Jak mogę uzyskać nowy?

Jeżeli stanie się coś takiego, wyślij e-mail na adres contact@geocaching.com i podaj numer ewidencyjny swojego Travel Buga wraz z numerem faktury wystawionej przez sprzedawcę, u którego go kupiłeś.

Dlaczego są dwie plakietki?

Jedna z nich ma napisane "kopia". Powinieneś trzymać ją jako przypominacz, może też pomóc Ci szybko rozeznać się w posidanych Travel Bugach w razie potrzeby. Działa też jako kopia bezpieczeństwa w sytuacji gdy Twój Travel Bug zaginie. Świetnie spisują się również jako breloczki!

Jakich rzeczy nie powinno się oznaczać jako Travel Bugi?

Jako że Travel Bugi zostały stworzone po to, by wędrować od skrzynki do skrzynki, obowiązują je reguły dotyczące dozwolonej zawartości w geocache'ach. Geocaching jest zabawą rodzinną, więc zawartość skrzynki powinna nadawać się dla poszukiwaczy w każdym wieku. Materiały wybuchowe, fajerwerki, amunicja, zapałki/zapalniczki, noże (również scyzoryki i noże wielofunkcyjne), narkotyki, alkohol czy inne materiały zakazane nie powinny być umieszczane w skrzynkach, niezależnie od tego czy są oznaczone jako Travel Bug, czy nie. Żywność także jest złym pomysłem.

Jak mogę zostawić Travel Buga we własnej skrzynce?

Kiedy już zgłosiłeś nową skrzynkę, odwiedź jeszcze raz jej stronę i wybierz linka do nowego wpisu w dzienniku. Wpisz odpowiednią notatkę i wybierz Travel Buga, którego chcesz zostawić.

Dystans pokonany przez Travel Buga jest źle obliczony. Jak to skorygować?

Dystans jest dla każdego Travel Buga obliczany według kolejności (daty) wpisów w dziennikach. Czasami ktoś wpisuje pozostawienie Travel Buga ze złą datą, co powoduje że kolejność wpisów jest nieprawidłowa. To powoduje niewłaściwe obliczanie całkowitego dystansu.

Aby to skorygować, możesz skasować nieprawidłowe logi i poprosić znalazcę/ców o ich ponowne wpisanie, musisz jednak pamiętać o opisaniu problemu w każdym z przypadków.

Travel Bug nieznajduje się już w skrzynce. Jak mogę to zaznaczyć?

Czasami Travel Bug zostaje zabrany ze skrzynki, jednak z jakiegoś powodu osoba, która go zabrała, nie zalogowała znalezienia. Jeśli zdarzy się coś takiego, kolejni znalazcy często informują właściciela o tym, że Travel Buga nie ma już w danej skrzynce.

Jako właściciel, masz możliwość “zabrania” Travel Buga w miejsce nieznane, dopóki nie zostanie ponownie znaleziony. Zajrzyj na stronę Twojego Travel Buga w serwisie Geocaching.com i wybierz opcję umieszczenia swojego Travel Buga w miejscu nieznanym (nieokreślonym?). Czynność ta nie wpływa na trasę podróży ani na kalkulację przebytego dystansu.

Właściciele skrzynek również mają możliwość przesunąć w nieznane miejsce Travel Bugi znajdujące się w ich skrytce/skrytkach.

<< Logi Słownik pojęć >>